Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
105* Paulo A Leite Darwin Cricket Club D Grade2 1 PINT Cricket Club
94 BRADLEY R DAVIS Southern Districts Cricket Club A Grade2 1 Waratah Cricket Club
92 Dean R Fry Northern Territory Emerging Players A Grade2 1 PINT Cricket Club
91 Jacob Linsenmeier Tracy Village Cricket Club A Grade2 1 Palmerston Cricket Club
88 Daniel Mylius Southern Districts Cricket Club Juniors - Division 12 1 Waratah Cricket Club
82 Simon Lavers PINT Cricket Club A Grade2 1 Northern Territory Emerging Players
61* Mariyatharsan Shanthakumar Tracy Village Cricket Club D Grade2 1 PINT Cricket Club
59 Donald Garner Palmerston Cricket Club D Grade2 1 PINT Cricket Club
57* Praful Gautam University Cricket Club C Grade2 1 PINT Cricket Club
56 Harrison Fraunefelder PINT Cricket Club C Grade2 1 University Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/17 Zane Ryan University Cricket Club E Grade2 1 Palmerston Cricket Club
6/48 Patrick S Gallow PINT Cricket Club A Grade2 1 Northern Territory Emerging Players
5/7 Matthew Nowland Tracy Village Cricket Club D Grade2 1 Southern Districts Cricket Club
5/23 Brett M Weinert Darwin Cricket Club D Grade2 1 PINT Cricket Club
4/13 Andrew Nicholson Darwin Cricket Club B Grade2 1 Nightcliff Cricket Club
4/16 Phil Tunnecliffe Darwin Cricket Club A Grade2 1 Nightcliff Cricket Club
4/18 Yukenthiran Sinnavairan Tracy Village Cricket Club D Grade2 1 PINT Cricket Club
4/19 Leon Ford University Cricket Club C Grade2 1 PINT Cricket Club
4/69 Mark Kopra Tracy Village Cricket Club E Grade2 1 Southern Districts Cricket Club
3/4 Christopher R Redfern Palmerston Cricket Club C Grade2 1 Tracy Village Cricket Club
3/6 Baden Hammermeister Southern Districts Cricket Club Juniors - Division 21 1 Waratah Cricket Club
3/7 Jim Fingher Palmerston Cricket Club Juniors - Division 21 1 Southern Districts Cricket Club
3/12 Jacob S Shaw Southern Districts Cricket Club Juniors - Division 21 1 Tracy Village Cricket Club
3/15 Yash Sharma PINT Cricket Club C Grade2 1 University Cricket Club
3/17 Michael Spry Palmerston Cricket Club E Grade2 1 University Cricket Club
3/18 Adam W Hansen Palmerston Cricket Club B Grade2 1 Tracy Village Cricket Club
3/19 Dean D Enniss Waratah Cricket Club A Grade2 1 Southern Districts Cricket Club
3/21 Jayden d Park Darwin Cricket Club A Grade2 1 Nightcliff Cricket Club
3/21 Adi Dave Southern Districts Cricket Club A Grade2 1 Waratah Cricket Club
3/22 Oshan L De Silva Nightcliff Cricket Club A Grade2 1 Darwin Cricket Club
3/23 Gerard Legge-Wilkinson Darwin Cricket Club B Grade2 1 Nightcliff Cricket Club
3/24 Arun Kandel University Cricket Club C Grade2 1 PINT Cricket Club
3/25 Mariyatharsan Shanthakumar Tracy Village Cricket Club D Grade2 1 PINT Cricket Club
3/25 Jordan m Smart Palmerston Cricket Club C Grade2 1 Tracy Village Cricket Club
3/27 Hamish A Martin Tracy Village Cricket Club A Grade2 1 Palmerston Cricket Club
3/33 Martin R Aust Waratah Cricket Club B Grade2 1 Southern Districts Cricket Club
3/34 Tom J Bunnett Palmerston Cricket Club D Grade2 1 PINT Cricket Club
3/41 Janu M Varatharajan Tracy Village Cricket Club A Grade2 1 Palmerston Cricket Club
3/66 JOSHUA D HEALY-ORMROD Palmerston Cricket Club A Grade2 1 Tracy Village Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
112Michael R Richardson Waratah Cricket Club C Grade2 1 Southern Districts Cricket Club
30 Jason Chin Darwin Cricket Club B Grade2 1 Nightcliff Cricket Club
30 Andrew J Critchlow Waratah Cricket Club B Grade2 1 Southern Districts Cricket Club
30 jesse a hansen Palmerston Cricket Club Juniors - Division 21 1 Southern Districts Cricket Club
300Bradley J Tanner PINT Cricket Club C Grade2 1 University Cricket Club
201Gunjan Upadhyaya University Cricket Club C Grade2 1 PINT Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
8/283 Southern Districts E Grade2 1 Tracy Village SSC
10/256 Tracy Village A Grade2 1 Palmerston
4/247 Darwin D Grade2 1 PINT Green
7/223 Southern Districts B Grade2 1 Waratah
7/213 Waratah C Grade2 1 Southern Districts
4/208 PINT A Grade2 1 N.T. E. P.
10/207 N.T. E. P. A Grade2 1 PINT
8/206 PINT Gold D Grade2 1 Palmerston
8/198 Palmerston D Grade2 1 PINT Gold
9/175 Southern Districts A Grade2 1 Waratah

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
148* R Jackson-BJ Teichelman Waratah B Grade2 1 Southern Districts
123* Y Sinnavairan-M Shanthakumar TV Sign City United D Grade2 1 PINT Dravidians
113 J McKay-J Linsenmeier Tracy Village A Grade2 1 Palmerston
105 D Garner-A Gallagher Palmerston D Grade2 1 PINT Gold
97 Mp Johnson-J Chin Darwin B Grade2 1 Nightcliff
94 R Philip-AB Naqvi Tracy Village Juniors - Division 12 1 Palmerston
88 H Fraunefelder-D Lang PINT C Grade2 1 University
76 PA Leite-BM Weinert Darwin D Grade2 1 PINT Green
70 PA Leite-D Richardson Darwin D Grade2 1 PINT Green
69 S Penglase-PA Leite Darwin D Grade2 1 PINT Green